Інтерв’ю з головою Харківської обласної ради Сергієм Черновим

Сергію Івановичу, Харківська обласна рада під вашим керівництвом завжди приділяла особливу увагу розвитку місцевого самоврядування в регіоні. Саме Харківській обласній раді належить низка ініціатив як у напрямку становлення європейських демократичних інститутів, так і практичних дій щодо розвитку громад. Чи можна вже підбити підсумки минулого року?

Для кращої координації та забезпечення послідовної роботи за цим напрямком минулого року у виконавчому апараті Харківської обласної ради було створене Управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв’язків.

Харківська обласна рада продовжує започаткований у 2011 році обласний конкурс міні-проектів розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє», постійно вдосконалюючи методику та започатковуючи нові номінації. У 2017 році до Конкурсного комітету з усіх районів області та міст обласного значення надійшло більше півтори тисячі (1681) заявок на участь. З них переможцями було визнано 431 міні-проект. Вони отримали фінансування у розмірі 58 млн грн із різних бюджетів, у тому числі, з обласного – 28,7 млн грн.

Розширено склад Конкурсного комітету до 18 осіб, тепер у ньому представлені депутати усіх фракцій обласної ради. Започаткована нова номінація «Історико-культурна спадщина та розвиток туризму». Введена нова категорія учасників – сільські, селищні, районні, міські ради міст районного та обласного значення – ініціатори спільних проектів у рамках співробітництва громад. Також збільшена сума фінансування для громадських організацій до 300 тис грн, для спільних проектів територіальних громад - до 1500 тис грн. Для проектів, що реалізуються в рамках співробітництва співфінансування приватного партнерства, – не менше 10%. Запропоновано новий підхід – усі конкурсанти подаватимуть заявки у електронному форматі.

Ви згадали про співробітництво громад. Минулого року Харківська обласна рада активно взялася за цей напрямок.  Які результати?

У 2017 році Харківська обласна рада розгорнула широку кампанію щодо співробітництва територіальних громад, передбаченого відповідним Законом. Проведено низку заходів по роз’ясненню та методичній допомозі. У районах проведені виїзні навчання для представників громад. В рамках обміну досвідом організації співробітництва громад організовано візит до Полтавської області, де ця практика найбільш поширена в Україні.

У результаті протягом року укладено 9 договорів співробітництва, з них 7 - у формі спільних проектів та 2 - у форматі спільного комунального підприємства. До співробітництва долучилися 30 сільських та селищних рад, а це - 128 населених пунктів  або майже 44 тисячі осіб.

Спільно з ініціаторами співробітництва підготовлено 7 інвестиційних проектів, які за результатами оцінювання регіональною комісією подані до Мінрегіону для участі у конкурсі проектів, що можуть реалізовуватися за рахунок Держфонду регіонального розвитку у цьому році.

Консультативна допомога громадам не вичерпується співробітництвом громад. За якими напрямками були проведені інформаційні заходи?

Ми намагаємося охопити якомога більше коло питань, що мають бути корисними для розвитку громад і залучити до них широке коло їх депутатів та посадових осіб місцевих рад, а також активних громадян з ініціативою.

Організовано серію із восьми районних семінарів, де обговорено актуальні питання реформи місцевого самоврядування, зокрема, об’єднання та співробітництва громад. Важлива тема, що потребує особливої уваги, – розробка Стратегії сталого розвитку громади. Крім того, проведено практикуми з підготовки інвестиційних проектів, для їх участі в обласних, державних та міжнародних конкурсах і грантових програмах, роз’яснено питання земельного законодавства та фінансової децентралізації.

В об’єднаних громадах проведені три семінари «Староста, його статус та повноваження». На базі Чугуївської міськради організовано семінар-практикум для міських голів «Кращі практики реформування системи надання соціальних послуг». Крім того, проведено чотири міжрайонні семінари-тренінги, присвячені проектним підходам до використання рент видобувних галузей та соціальному партнерству. З метою вивчення практики створення сільськогосподарських кооперативів організовано візит до Дніпропетровської області за участю керівників та депутатів органів місцевого самоврядування Харківщини.

Харківська обласна рада з 2012 року започаткувала обласний конкурс «Кращий працівник місцевого самоврядування», в якому свої знання актів законодавства та нормативних документів, що стосуються служби в органах місцевого самоврядування, вмінь щодо їх практичного застосування в роботі та завдання щодо знання правил службового етикету продемонстрували учасники у чотирьох номінаціях: краща посадова особа сільської, селищної, міської ради; краща посадова особа виконавчого апарату районної ради.

Як склалася робота Харківської обласної ради з міжнародними партнерами у 2017 році?

Розвивається робота з тими партнерами, з якими ми успішно співпрацюємо протягом останніх років Також Харківська обласна рада бере участь у нових проектах із міжнародними організаціями.

До таких можемо віднести проект «Ефективна первинна медицина в громадах», що став переможцем у конкурсі Європейської Комісії по програмі підтримки громадянського суспільства місцевої влади і прав людини. Реалізація проекту тривалістю 30 місяців почнеться цього року. Бюджет проекту – майже 550 тис. євро, основна частина – це внесок ЄС, доля обласного бюджету – 12% або 65 тис. євро.

У минулому році завершено III фазу проекту ЄС та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». У реалізації взяли участь вісім районів області та два міста обласного значення. Також з ПРООН підписано Меморандум про взаємопорозуміння щодо сталого розвитку.

Харківська обласна рада продовжує координацію заходів у регіоні європейської ініціативи «Угода мерів». Зокрема, представники міст, що долучилися до цієї ініціативи, взяли участь у конференції «Енергоефективність та відновлювальні джерела енергії: сьогодення та перспективи».

Зі швейцарсько-українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO обласна рада та облдержадміністрація уклали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю. На виконання цього документу готується низка заходів, спрямованих на сприяння доступу населення області до децентралізованих публічних послуг, розвитку інфраструктури, розбудови місцевого самоврядування, вирішення соціальних питань.

Продовжимо брати активну участь у проекті міжрегіонального співробітництва «рівний – рівному» в рамках Ініціативи Комітету регіонів ЄС – Україна за підтримки програми U-LEAD з Європою.

З якими регіонами співпрацює Харківська обласна рада?

У 2017 році ми продовжили розширювати географію нашої міжрегіональної діяльності. Зокрема, проведені переговори зі Львівською обласною радою щодо участі Харківської обласної ради у проведенні Форуму місцевого розвитку у Трускавці, запланованому на червень 2018 року. Там Харківська обласна рада виступить організатором дискусійної панелі «Міжрегіональне співробітництво «Схід-Захід».

Взагалі, на поточний рік заплановано цілу низку заходів міжрегіональної співпраці за участю Харківської обласної ради. Зокрема, у 2018 році на Хмельниччині готується конференція старост об’єднаних територіальних громад, яка відбуватиметься під егідою Української асоціації районних та обласних рад, в якій також візьмуть участь представники Харківської обласної ради.

Стосунки Харківської обласної ради з іншими регіонами ніколи не обмежувалися кордонами України. Чи були встановлені нові зв’язки з вашими колегами із зарубіжжя?

Із регіоном Південна Карелія укладено Меморандум про співпрацю щодо підтримки місцевих, національних та міжнародних ініціатив, спрямованих на розвиток демократії, децентралізацію та сталий регіональний розвиток.

Делегація Харківської області взяла участь у VI Конгресі ініціатив Східної Європи, що відбувся у вересні у польському Любліні, й провела там презентацію регіону.

Харківська обласна рада була представлена на IX Міжнародному молодіжному форумі Асоціації європейських прикордонних регіонів, що пройшов у Фінляндії у серпні.

Також Харківська обласна рада готується до проведення X Міжнародного форуму «Збереження історико-культурної спадщини в прикордонних регіонах» за участю Асоціації європейських прикордонних регіонів. Наша область прийматиме форум у серпні 2018 року.

Стосовно збереження історико-культурної спадщини. Минулого року Харківська обласна рада  розпочала вживати активних заходів для відродження палацо-паркового комплексу в Шарівці. Що вже зроблено і які перспективи?

Ми завжди із тривогою сприймали те, у якому занепаді перебуває цей шедевр архітектури та опікувалися питаннями його реконструкції. Крім культурно-історичного значення, Палацо-парковий комплекс «Садиба» має значний рекреаційний та туристичний потенціал. Отже, повернення його до життя – питання принципове для регіональної влади.

В обласній програмі соцекономрозвитку на 2018 рік закладено 298 тис. грн на розробку історико-архітектурного опорного плану селища Шарівка та виготовлення необхідної документації для занесення «Садиби» до Держреєстру нерухомих пам’яток України. Ще мільйон гривень – у програмі ефективності використання майна спільної власності територіальних громад області на розробку документації для виконання першочергових протиаварійних робіт.

Спільно з ГО «Асоціація дизайнерів графіків «4-й блок», за участю Шарівської селищної ради та комунальних підприємств обласна рада бере участь у конкурсі Мінкультури в рамках проекту «Малі міста – великі можливості». Наш проект «Формування ресурсного простору «КУЛЬТУРНИЙ ХАКАТОН», на меті якого створення в палацо-парковому комплексі креативного простору, вже пройшов перший етап оцінювання.

До речі, минулого року Харківська обласна рада брала участь у конкурсі Мінрегіону «Кращі практики місцевого самоврядування» із такими проектами як «Музей місцевого самоврядування Харківської області» та «Обласний конкурс для дітей та молоді «Місцеве самоврядування – це ми!», який був відзначений спеціальною відзнакою в номінації «Прозорість та підзвітність місцевого самоврядування».

Крім того, Харківська обласна рада отримала відзнаку «Рада дружня до медіа» громадської організації «Інститут масової інформації», яка провела дослідження серед обласних та міських рад на предмет забезпечення прав журналістів та дотримання вимог Закону України «Про інформацію».

У своїй взаємодії із засобами масової інформації Харківська обласна рада керується принципами прозорості та намагається встановити ділові партнерські стосунки. Зокрема, було проведено конкурс журналістських робіт «Історії успіху громад». Також надана консультативна допомога місцевим радам у реалізації проектів мовлення громад, як результат – було отримано п’ять ліцензій.

Для подальшого сприяння забезпеченню прозорості роботи Харківської обласної ради планується укладання угод на висвітлення її діяльності у друкованих та електронних медіа.

Які пріоритетні задачі обласної ради з розвитку місцевого самоврядування в регіоні Ви бачите у 2018 році?

На часі підтримка галузевих реформ в регіоні. А саме, реалізація на практиці Закону «Про освіту», зокрема, щодо створення наглядової ради закладів освіти, порядку діяльності та строку повноважень, а також врахування інших законодавчих змін у цій сфері.

Разом із тим, потрібно приділити увагу виконанню норми Закону «Основи законодавства про охорону здоров’я» щодо перетворення закладів охорони здоров’я у комунальні некомерційні підприємства, затвердження послуг із медичного обслуговування населення, порядку утворення спостережних рад закладів охорони здоров’я.

Першочерговим завданням поточного року є організація в області ефективної роботи первинної ланки надання медичної допомоги у сільській місцевості.

В умовах реформи дуже актуальною є роз’яснювально-інформаційна робота, проведення навчальних заходів для керівників, депутатів та фахівців виконавчих структур місцевих рад.

У цілому ж – це підтримка реформи місцевого самоврядування, що відбувається у державі. І її успішна  реалізація залежить не тільки від формування нового правового поля та дій центральних органів влади, а й значною мірою від активності та відповідальності влади на місцях.

Президент України
Верховна рада України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я