Проект «Азимут культурного розвитку», підготовлений фахівцями Харківського історичного музею імені М. Ф. Сумцова та спеціалістами управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв'язків виконавчого апарату Харківської обласної ради, став переможцем Грантового конкурсу Українського культурного фонду в номінації «Навчання. Обміни. Резиденції. Дебюти». Загальний бюджет проекту складає понад 545 тис грн.

Розуміючи, що саме музеї є скарбницею історичної та культурної спадщини, а музейні експонати — носіями безцінної інформації про історію та культуру краю, виникла ідея сформувати культурний кластер Харківщини, розвиваючи музеї нового типу у форматі «музей-відвідувач-громада».

Мережа історико-краєзнавчих музеїв Харківщини налічує 33 музеї: 1 — державної та 32 — комунальної форми власності. Із них 25 музеїв розташовані в районах області.

На жаль, на сьогодні потужний історико-культурний потенціал музеїв Харківщини не використовується повною мірою в зв’язку з наявністю низки проблем. Більшість місцевих музеїв створені ще за часів радянської влади та не відповідають вимогам сучасного суспільства. Їх експозиції фізично і морально застаріли. Також, недостатнім є рівень кадрового та інформаційного забезпечення, відчувається брак інноваційних та інтелектуальних технологій, знань та практичних навичок музейних працівників у створені музеїв нового типу.

Саме на переформатування роботи комунальних історико-краєзнавчих музеїв Харківщини і направлені заходи Проекту «Азимут культурного розвитку».

Проект дасть можливість музейним працівникам області отримати сучасні теоретичні знання та практичні навички, вивчити кращі світові та національні практики музейної діяльності для переформатування своєї роботи. Це стане основою для проектування стратегічного розвитку музеїв як основи культурного розвитку громад та розвитку музеїв як популярних об’єктів туристичних маршрутів. Музейники зможуть опанувати алгоритм розробки музейного бренду громади, який сприятиме реалізації потреб територіальної громади у збереженні та популяризації історико-культурної спадщини в умовах сьогодення.

Мета проекту: створити інструментарій (практичні кейси та рекомендації), який слугуватиме методичною основою для осучаснення районних історико-краєзнавчих музеїв та їх подальшої діяльності як музеїв нового типу, а саме: впровадити нові форми роботи з відвідувачами і взаємодії з громадою, а також посилити співпрацю з органами місцевого самоврядування при формуванні стратегій розвитку територій.

Завдання проекту:

  • провести системне навчання працівників музейних установ та представників територіальних громад, які опікуються культурою;
  • напрацювати практичні кейси з проектування стратегічного розвитку музеїв, які стануть основою для створення ілюстрованого друкованого видання «Азимут культурного розвитку». Видання міститиме тезові матеріали від експертів проекту, а також опис найбільш успішних пілотних проектів. 

В рамках проекту передбачено наступні заходи:

- проведення воркшопу з 4 тематичних модулів (загальною кількістю 72 годин);

- навчальні поїздки з метою вивчення кращих практик сучасної музейної діяльності;

- створення ілюстрованого друкованого видання «Азимут культурного розвитку» та його розповсюдження серед музейних установ, бібліотек та профільних вишів, які готують фахівців з музейної справи. 

Проект дозволить місцевим музеям стати конкурентоспроможними на ринку культурних продуктів, сприятиме розвитку туризму і популяризації історико-культурної спадщини Харківщини, яка є потужною складовою культурних багатств України.

Підтримка розвитку історико-культурної спадщини обласною радою здійснюється і через обласний конкурс мініпроєктів розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє». Тільки за два останніх роки 23 проекти стали переможцями в даній номінації, загальний бюджет проектів становить
7,7 млн грн, з яких співфінансування з обласного бюджету 3,9 млн грн.


Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Запобігання та виявлення корупції
Безпека та довіра
Конкурс Масельського
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Громада очима дітей
Ефективна первинна медицина в громаді
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я