Голова Харківської обласної ради Сергій Чернов - про результати економічного розвитку країни та регіону в першому півріччі 2015 року.

Сергію Івановичу, ще на початку поточного року Ви говорили про те, що для української економіки він буде не менш важкий ніж минулий, 2014-й. Пройшло вісім місяців, які зараз Ви бачите тенденції в національній економіці? Можливо, Ваші прогнози на початку року були надто песимістичні?

Повірте, я б дуже хотів, щоб ці прогнози – не тільки мої, а й низки експертів – не виправдалися як надто песимістичні. Але, хоч це й дуже прикро визнавати, прогнози були цілком реалістичними. Ситуація викликає велику тривогу як в цілому по країні, так і окремо на Харківщині.

Минулого тижня Державна служба статистики України оприлюднила економічні показники за січень - липень 2015 року порівняно з відповідним періодом 2014 року.

Згідно з цією інформацією, у промисловості спостерігається падіння майже на 20%, при чому найбільші втрати - у добувній, нафтопереробній, металургійній та машинобудівній галузях. Будівельних робіт виконано трохи більше як 73%, порівняно з відповідним періодом минулого року. У зовнішньоекономічній діяльності у першому півріччі 2015 року спостерігається скорочення експорту майже на 34%, а імпорту - на 37%, у порівнянні з першим півріччям 2014 року. В торгівлі оптовий товарообіг скоротився на 17%.

Окрема, дуже болюча, тема – це зростання цін і тарифів, яке у січні-липні поточного року констатується на рівні майже 140%. Тарифи на житло, воду, електрику та газ зросли більш ніж у 2 рази. Електроенергія подорожчала на 34%, гаряча вода - на 50%, а природний газ - більш як у п’ять з половиною разів. У медичній сфері ціни зросли на 25%.

При цьому індекс зарплати становив 76%, а загальна сума заборгованості по заробітній платі збільшилася на 45%.

Отже я не бачу приводу для оптимізму.

І на Харківщині також?

На жаль, це так. Наша область - під впливом загальнодержавних процесів, як і всі інші. Ситуація ж у нашому регіоні більш ускладнюється, зважаючи на близькість до зони бойових дій та велику кількість вимушених переселенців, які намагаються створити свої домівки тут.

До кінця не вирішеною залишається проблема забезпечення соціальних потреб для вимушених переселенців. Як відомо, Харківщина прийняла найбільшу кількість переселенців, яких офіційно зареєстровано 180 тисяч осіб, а фактично їх в області у два рази більше. Тільки для зареєстрованих потрібно знайти ще 650 тис. грн, в тому числі 30 млн грн - для надання допомоги хворим на ниркову недостатність. Нагадаю, Харківська обласна рада вже зверталася до керівництва держави з цього приводу.

По області належним чином не забезпечено видатки на зарплату та енергоносії – 90 млн грн та 46 млн грн відповідно, тобто 136 млн грн в цілому.

Перелік проблем можна продовжити, і це привід замислитися, як виходити з цієї ситуації.

Але Українська держава переживає дуже складні часи, а її керівництво, незважаючи ні на що, має проводити реформи.

Так, реформи є, і є певні результати, які я не стану заперечувати. Наприклад, бюджетна децентралізація суттєво збільшила можливості місцевих бюджетів. Маємо констатувати, що у Харківській області доходи збільшилися на 40%, але вони не задовольнили потреби в тій же сфері охорони здоров’я.

Взагалі, реформи просуваються дуже повільно. А напередодні виборів процес реформування отримав політичної забарвленості. Згадайте події навколо внесення змін до Конституції, і до чого все це призвело.

Та, зважаючи на усі випробування та виклики, які переживає зараз наша держава, маємо усвідомити, що вкрай необхідно саме сьогодні не зволікати з реформами, відкинути політичні амбіції, консолідуватися і конструктивно працювати заради України. Сподіваюсь, що більшість політичних сил, які йдуть на місцеві вибори на Харківщині, чітко розуміють, яку відповідальність беруть на себе.

Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Запобігання та виявлення корупції
Безпека та довіра
Конкурс Масельського
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Громада очима дітей
Ефективна первинна медицина в громаді
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я