Шановні колеги!

Успіх будь якої масштабної реформи залежить від таких речей як воля керівництва держави, чіткі концептуальні засади майбутніх перетворень, а також підтримка громадськості, яка має усвідомити необхідність змінювати існуючий стан речей на краще.

Підготовка до реформи місцевого самоврядування і всієї системи регіонального управління була розпочата за ініціативою Президента України Віктора Януковича, після того як в Києві наприкінці 2011 року під час Міжнародних муніципальних слухань «Розвиток належного врядування на місцевому та регіональному рівнях» лідер держави визначив пріоритетами майбутніх перетворень децентралізацію влади, розширення прав територіальних громад, якісне зростання рівня адміністративних послуг для населення. Було поставлено завдання концептуально оформити цілі, задачі, основні заходи і строки здійснення реформи.

У подальшому Президент неодноразово наголошував на необхідності проведення реформи місцевого самоврядування як найважливішого питання для життя країни. Зокрема, у Щорічному посланні Президента України до Верховної Ради України Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2012 році. В березні поточного року на засіданні Ради регіонів Віктор Янукович підкреслив, що реформування місцевого самоврядування має відбуватися на засадах децентралізації владних повноважень, консолідації ресурсного забезпечення та стратегічного планування розвитку територіальних громад.

Робота над проектом Концепції реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні проходила за активної участі представників органів місцевого самоврядування, зокрема Української асоціації районних та обласних рад, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Державного фонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, його було підтримано Конституційною Асамблеєю, Координаційною радою з питань розвитку громадянського суспільства та 21 березня розглянуто на засіданні Ради регіонів при Президентові України, а 8 квітня схвалено Урядом. Було проведено ретельний аналіз положень Концепції вітчизняними і закордонними експертами.

Нарешті, ми отримали зведений в єдину систему комплекс заходів, представлений як Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Це зважений і вивірений документ, який можна представити громадськості.

На засіданні Ради регіонів Віктор Янукович визначив за необхідне розпочати на всіх рівнях широку дискусію навколо напрацьованого проекту Концепції реформи місцевого самоврядування, забезпечити врахування всіх пропозицій, що будуть висловлені нашими співгромадянами.

Отже, маємо чітку позицію керівництва держави щодо необхідності і базових принципів проведення реформи, документ, в якому визначені концептуальні засади і строки реалізації, розпочато роботу з громадськістю.

За інформацією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства проведено 26 засідань регіональних рад та майже 9 тисяч інших заходів у 490 районах, у всіх 178 містах обласного та 280 містах районного значення, з них майже у 8 тис. сільських і селищних рад. Заходи організовано органами місцевого самоврядування та їх асоціаціями, за підтримки Мінрегіону, Держфонду сприяння місцевому самоврядуванню, Координаційною радою з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України.

Зокрема в Харківській області до обговорення проекту Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні залучені всі місцеві ради, при чому кожна четверта надала свої пропозиції та зауваження. Всі 660 пропозицій можна використати під час підготовки законів та інших нормативних актів, спрямованих на реалізацію Концепції. На Харківщині робота по обговоренню положень Концепції триває.

Шановні колеги! Особливо хочу наголосити на тому, яке значення для проведення реформи, особливо такої про яку йдеться, робота з людьми. І не треба далеко ходити за прикладами з новітньої вітчизняної історії, коли подібна реформа навіть не змогла розпочатися, оскільки не була сприйнята людьми. Інший приклад – Польща, де проведення адміністративно-територіальна реформи, супроводжувалося широкою інформаційною кампанією, до якої разом із владою долучилися і представники бізнесу, і громадські активісти.

Тому, на моє переконання, обговорення майбутньої реформи має перерости у постійний діалог із громадськістю, який триватиме на протязі всього процесу її реалізації, і буде одним з перших кроків, що втілюють принци демократії участі.

Тож закликаю вас, шановні колеги, продовжувати активно співпрацювати з громадськістю, оскільки від цього прямо залежить успіх всієї справи і доля всіх регіонів і кожної громади.
   

Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Запобігання та виявлення корупції
Безпека та довіра
Конкурс Масельського
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Харківський регіональний фонд підтримки підприємництва
Громада очима дітей
Ефективна первинна медицина в громаді
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я