Трансляцію Служби інформаційного мовлення продовжує програма «Час обласної ради». Біля мікрофона - ведучий Ігор Яворський. Бажаю слухачам доброго вечора і вітаю гостя сьогоднішньої передачі, голову Харківської обласної ради Сергія Чернова.
 
Доброго вечора.
 
Сергію Івановичу, Міністерством регіонального розвитку України оприлюднено проект Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. У квітні документ схвалений Урядом і відтоді в державі триває його громадське обговорення.
Днями у Києві відбувся круглий стіл «Проект Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні: шляхи впровадження». Ви брали участь у заході як Президент Української асоціації районних та обласних рад. З цієї події і пропоную почати нашу сьогоднішню розмову. Тож, якими виявилися попередні результати громадського обговорення, скільки часу воно ще триватиме і як реалізація положень Концепції змінить життя територіальних громад України, зокрема Харківщини?
 
На виконання доручення Президента України, яке він дав на засіданні Ради регіонів, ми проводимо обговорення і сприяємо організації необхідних для цього заходів по усій країні. Концепція була розроблена за участі органів місцевого самоврядування, міністерств, наукових установ та громадськості. Українська асоціація районних та обласних рад ініціювала проведення круглого столу «Проект Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні: шляхи впровадження», в роботі якого взяв участь Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул, а також були присутні представники Адміністрації Президента України, секретаріату Кабінету Міністрів, міністерств, усіх національних асоціацій органів місцевого самоврядування, зарубіжні та вітчизняні експерти, представники громадських організацій, всі, хто брав участь у розробці проекту Концепції і зацікавлені в його обговоренні.
 
Для того, щоб реалізувати масштабну реформу на рівні держави, необхідно три складові. Перша - воля керівництва держави. Друга - чіткі концептуальні засади майбутніх перетворень. Третя, не менш важлива, - підтримка громадськості, яка має усвідомити необхідність зміни  існуючого стану речей на краще. У нас є воля керівництва держави, є системний, узгоджений на всіх рівнях документ. Тож ми займаємося інформуванням населення і обговоренням положень проекту Концепції в територіальних громадах.
 
У цілому по Україні пройшло понад 9 тисяч зібрань, в тому числі сесій місцевих рад, сходів громадян та інших заходів, де обговорювався проект Концепції. Наприклад, у Харківській області до цієї справи долучилися всі органи місцевого самоврядування. За результатами зустрічей ми отримали 660 пропозицій, дуже слушних, які у разі затвердження Концепції можуть бути використаними під час підготовки законів та інших нормативних актів, спрямованих на її виконання.
 
Віце-прем’єр-міністр підкреслив, що підсумки обговорення, яке наразі триває, потрібно підбити до 1 жовтня, напередодні саміту ЄС у Вільнюсі. Це буде ще один крок на шляху європейської інтеграції України  щодо виконання взятих на себе міжнародних зобов’язань, в тому числі впровадження норм Європейської хартії місцевого самоврядування, а головне - щодо створення умов для покращення життя населення, особливо у сільській місцевості, за рахунок покращення якості й доступності адміністративних послуг, підвищення спроможності органів місцевого самоврядування і територіальних громад стосовно розвитку територій.
 
Отже люди мають усвідомити, що ця реформа потрібна не владі, а необхідна кожній громаді, кожному з нас.
 
Які пропозиції напрацьовані учасниками круглого столу? Чи розглядатимуть їх Уряд, Президент, Верховна Рада України?
 
За підсумками круглого столу ми ухвалили рекомендації і вже надіслали їх до Уряду. Ми виступили на підтримку ініціатив Президента Віктора Януковича щодо проведення реформ, спрямованих на децентралізацію і деконцентрацію влади, передачу повноважень на місця, підвищення ролі регіональної влади. Безумовно, наголосили на необхідності реалізації положень Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
 
Також ми звернулися до Верховної Ради України, щоб законопроекти, зазначені у затвердженому Указом Президента Національному плані дій на 2013 рік, стосовно місцевого самоврядування були опрацьовані й розглянуті найближчим часом народними депутатами, бо вони дуже необхідні для ефективної роботи органів місцевого самоврядування і регіональної влади, а значить - для всіх людей.
 
Крім того, ми звернулися до Голови Верховної Ради України з пропозицією провести у вересні засідання Консультативної ради з питань місцевого самоврядування, яку він очолює, ще раз розглянути всі зазначені питання за участі голів профільних парламентських комітетів, а також представників міністерств і відомств.
 
Запропонували також своїм колегам з національних асоціацій міст України, сільських та селищних рад у вересні-жовтні провести засідання Конгресу органів місцевого самоврядування, де підбити підсумки обговорення проекту Концепції й узагальнити пропозиції, що надійшли.
 
Звернулися за підтримкою й до міжфракційного депутатського об’єднання «За місцеве самоврядування» у Верховній Раді України, до якого вже увійшло понад 40 народних депутатів, які представляють різні області та різні політичні сили, підтримують наші ініціативи та робота яких в тій чи іншій мірі стосувалася місцевого самоврядування.
 
Всі рекомендації  оприлюднено на Інтернет-сайтах Української асоціації районних та обласних рад, Харківської обласної ради та інших інформаційних ресурсах. Усі політичні сили і громадськість мають об’єднатися навколо реформи місцевого самоврядування, бо, тільки об’єднавши зусилля, ми зможемо здійснити такі важливі перетворення і отримати результат.
 
Сергію Івановичу, із реформуванням місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні пов’язана й низка Указів Президента Віктора Януковича, зокрема «Про заходи щодо забезпечення здійснення місцевими державними адміністраціями виконавчої влади на відповідній території». Виконання Указу аналізувалося цього тижня в столиці на засіданні спеціально створеної робочої групи. Кілька пропозицій внесли Ви особисто. На чому конкретно акцентували увагу?
 
Указ був підписаний дуже своєчасно, в ньому передбачено необхідність для обласних та районних державних адміністрацій узгоджувати в обов’язковому порядку керівників територіальних органів влади. Це дуже вірно, оскільки часто трапляється, що до того чи іншого регіону приїжджає фахівець, якого там ніхто не знає, і він певний період часу виконує обов’язки та не бере на себе спільну відповідальність за розвиток регіону. Потрібно, щоб людина була знайома з регіоном, брала безпосередню участь в життєдіяльності громад і несла разом із представницькою та виконавчою владою спільну відповідальність.
 
Я також наголосив у пропозиціях від підгрупи, яка займається питаннями місцевого самоврядування, на необхідності виконання ще двох указів Президента в частині місцевого самоврядування, а саме:  «Про Національний план дій на 2013 рік» і «Щодо реалізації стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні» , - де чітко виписано завдання на поточний рік.  
 
Всі ці укази об’єднує одна мета, закладена Президентом Віктором Януковичем, - підвищення ролі регіонів у процесі їх соціально-економічного розвитку, залучення інвестицій, запровадження інноваційної моделі розвитку, програмно-цільових підходів з метою змінити на краще соціально-економічну ситуацію в регіонах, зробити регіональну політику більш гнучкою, мобільною і менше  залежною від центру.
 
Ми наголосили на підвищенні ролі органів місцевого самоврядування в питаннях управління відповідними територіями, зокрема серед низки пропозицій була щодо запровадження раз на рік звітувань про свою діяльність на відповідній території керівників управління внутрішніх справ, прокуратури  - на сесії обласної ради, якщо це обласний рівень, на сесії районної ради, якщо це рівень району, відповідно на рівні міст. Це не обмежить повноважень і можливостей  підрозділів правоохоронних органів та прокуратури, а забезпечить широке інформування громадськості про їх роботу  і дасть можливість нам об’єднати зусилля для охорони правопорядку. Важливо залучити до цієї роботи громадськість, яка спонукатиме до дії і сприятиме дотриманню правопорядку та взаємодії між суспільством і владою.
 
Крім того, я піднімав питання про необхідність прийняття Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування», бо, на моє переконання, зазначений  Закон та Закон «Про державну службу» мають набути чинності одночасно та бути уніфіковані, особливо в тій частині, де йдеться про умови та оплату праці, соціальні гарантії тощо.
 
Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Запобігання та виявлення корупції
Безпека та довіра
Конкурс Масельського
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Харківський регіональний фонд підтримки підприємництва
Громада очима дітей
Ефективна первинна медицина в громаді
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я