Розмова з головою Харківської обласної ради Сергієм Черновим про сьогодення та майбутнє унікальної пам’ятки зодчества на Слобожанщині - палацо-паркового комплексу «Садиба»

Ситуація стосовно палацо-паркового комплексу «Садиба» у селищі Шарівка Богодухівського району на Харківщині складна, це просто драматична історія. Мальовничий парк та маєток, збудований у кінці XIX  –  початку XX століття, є унікальним архітектурним ансамблем, пам’яткою місцевого та національного значення, якій, на жаль, тривалий час не приділялося належної уваги. За радянських часів тут взагалі було облаштовано санаторій для хворих на туберкульоз. Тільки на початку двотисячних років почалося обговорення подальшої долі комплексу як історично-культурної пам’ятки Слобожанщини, що має великий рекреаційний і туристичний потенціал. Попри всі спроби привернути увагу суспільства, знайти меценатів або інвесторів, які б вклали кошти у відновлення легендарної садиби, вона досі не стала «туристичною Меккою» краю і залишається доволі проблемним об’єктом. 

Про те, який зараз стан справ у Шарівській садибі та чи є можливість удихнути нове життя в унікальну пам’ятку архітектури, ми говоримо з головою Харківської обласної ради Сергієм Черновим. 

Сергію Івановичу, як сталося, що справжня перлина Слобожанщини перебуває у катастрофічному стані? 

Для того, щоб Шарівський палацо-парковий комплекс привести у належний стан та зробити його привабливим для відвідувачів необхідно розв’язати цілий вузол майнових та правових питань, що складають основу цієї проблеми, до того ж, потрібні значні кошти на відновлення будівлі та території, а також створення необхідної інфраструктури. 

Більшість будівель комплексу були зведені протягом 1808-1910 років. Вони потребують ремонту та реставрації. Втім, за відсутності науково-проектної документації неможливо розпочати відновлювальні роботи. До того ж, на території комплексу розташовано кілька будівель, які мають різний статус, не врегульовані питання земельних відносин на території «Садиби» та багато інших. 

Чи знає обласна влада, що потрібно зробити, аби ситуація змінилася на краще? 

Але якою б складною не була проблема, ми всі розуміємо, що культурну спадщину потрібно зберігати у належному стані, а також використовувати її потенціал на благо громади, регіону, суспільства. 

Тож, з метою збереження комплексу та вирішення першочергових питань щодо утримання палацу та інших будівель я скликав на робочу нараду 4 вересня 2017 року депутатів обласної ради з профільних комісій, фахівців управління з питань комунальної власності обласної ради, балансоутримувача майна КП «Знахідка», а також запросив голів Шарівської громади, Богодухівської районної ради та райдержадміністрації, фахівців Департаменту містобудування та архітектури ОДА. 

За підсумками наради ми підготовили план дій, що мають бути виконані найближчим часом і дозволять поступово повернути красу палацо-парковому комплексу та використовувати його в подальшому  як туристичний об’єкт,  музейний комплекс, майданчик для проведення культурно-освітніх заходів, місце дозвілля мешканців Харківської області та гостей. 

Розкажіть, будь ласка, що планується зробити? 

Першим кроком має стати ініційоване обласною радою оформлення проектної документації на загальну суму майже 1,3 млн грн, без чого відродження комплексу як об’єкта культурної спадщини буде неможливим. 

На минулій сесії Харківська обласна рада схвалила Програму економічного та соціального розвитку області на наступний рік, де передбачено розробку історико-архітектурного опорного плану селища Шарівка та виготовлення  облікової документації для занесення палацо-паркового комплексу «Садиба» до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. В іншій обласній програмі, спрямованій на ефективне використання майна спільної власності громад області, також передбачається розробка науково-проектної документації на попередні роботи, зокрема на оцінку технічного стану, визначення першочергових протиаварійних робіт -190 тис грн - та підготовку проектно-кошторисної документації, також на початок виконання цих робіт – 810,0 тис грн. 

Активно шукаємо реальних інвесторів та меценатів, як в країні так і за кордоном, з метою залучення коштів для подальшої реставрації будівель палацу. 

Тривалий час у приміщеннях Шарівського маєтку був розташований санаторій для хворих на туберкульоз. Чи буде вжито необхідних заходів щодо ліквідації небезпеки від цієї інфекційної хвороби? 

Останню фазу дезінфекції вже проведено як у приміщеннях колишнього диспансеру, так і на прилеглій території. Тож наразі відвідувачам палацо-паркового комплексу інфекція не загрожує. 

Отже, можна сподіватися, що, нарешті, справа зрушила з мертвої  точки,  і унікальний пам’ятник отримає гідну долю. Яким бачить обласна влада майбутнє Шарівського палацу та парку навколо? 

Принципова позиція обласної ради в тому, що не тільки потрібно зберегти та відновити палацово-парковий комплекс «Садиба», а й реалізувати потенціал «Шарівського замку» як культурно-історичного об’єкта. 

Спільно з громадською організацією «Асоціація дизайнерів-графіків «4-й блок» Харківська обласна рада підготувала проект «Формування ресурсного простору “КУЛЬТУРНИЙ ХАКАТОН”», який подано на розгляд Міністерства культури для надання державної допомоги в рамках проекту «Малі міста – великі враження». 

Суть проекту – відкрити широкому загалу унікальну духовну спадщину Слобожанщини, стимулювати вивчення минулого цього краю. Застосування сучасного підходу до створення туристично-рекреаційної зони, на наше переконання, дозволить створити на території палацо-паркового комплексу креативний простір для проведення культурно-освітніх заходів, музичних фестивалів, художніх виставок та інших заходів, що зроблять це місце привабливим для туристів не тільки з усієї України, а й з-за закордону. 

Хочеться побажати удачі Вам і Вашим партнерам у цьому починанні. 

Дякую. До речі,  нещодавно Нацбанк видав монету до 85-річчя Харківської області, на якій зображено Шарівський палац. Отже, це «знакове місце», один із символів Слобожанщини, який ми не маємо права втратити або тримати у занедбаному стані. 

Впевнений, об’єднавши зусилля ми зможемо відновити палацово-парковий комплекс «Садиба», у статусі одного з найбільш важливих туристичних і культурних об’єктів Харківщини. 

Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Запобігання та виявлення корупції
Безпека та довіра
Конкурс Масельського
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Харківський регіональний фонд підтримки підприємництва
Громада очима дітей
Ефективна первинна медицина в громаді
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я