Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода розповів про комплексну реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади, що впроваджується за принципом децентралізації в Україні з 2014 року та є найуспішнішою в нашій країні.

Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади – це комплексна реформа, яка впливає на якісні зміни у всіх сферах життя людини. Вона є багатогранною, а від того – і складною. Проте, на приємний подив, в тому числі і зарубіжних партнерів України, ця реформа є найуспішнішою в нашій країні, користується підтримкою всіх гілок влади, більшості українців і демонструє реальні якісні зміни.

Але кожна реформа має свій початок і повинна мати своє завершення. Коли очікувати завершення реформи, що ще необхідно встигнути зробити до того періоду, як убезпечити реформу від її згортання? На ці та інші запитання відповів перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода.

– В’ячеславе Андроновичу, у грудні 2018 року пройшов великий форум, присвячений реформі децентралізації. На ньому представник Ради Європи Клаудіа Лучіані висловилася щодо українського досвіду децентралізації, що його можна брати як кейс. Наші європейські партнери дуже позитивно оцінюють реформи, які проходять. А загалом, за підсумками 2018 року, як би ви оцінили реформування місцевого самоврядування?

– Звичайно, такі оцінки приємно чути з боку наших партнерів – Ради Європи і інших експертів, які представляють Євросоюз або окремі країни, що допомагають в Україні в проведенні тих чи інших реформ. Такі високі оцінки також базуються на тому досвіді, який існує в Європі і багатьох країнах, коли у них проводилися подібні реформи. І вони розуміють ціну досягнень чи результатів, які ми маємо сьогодні. Тому це, звичайно, позитивна оцінка, і це нам додає ще більше впевненості.

Стосовно результатів. Враховуючи те, що у нас на початок реформи у 2014 році, було понад 11,5 тисячі територіальних громад, переважна більшість з яких (10,2 тис.) – дрібні громади, передати їм весь пакет повноважень було просто неможливо. Тому ми останні роки більше говоримо про децентралізацію в контексті формування фактично спроможних громад. Коли ми кажемо ОТГ, об’єднані громади, то ми розуміємо, що для того, щоб передати повноваження до кожної громади, треба створити ці громади. Тому 2018 рік у нас був таким черговим роком, я б його особливо не відрізняв від 2017, 2016 чи навіть 2015 року, тому що нам швидше за все було найважче на початку, коли треба було сформувати громадську думку, переконати політичних опонентів. І це навіть не головне. Головне було – вселити певну довіру громадам, людям про те, що це потрібно. І вже формування громад в 2017-2018 рр. проходило практично без таких складних процесів, які відбувалися на початку. У нас виникла друга проблема – посилюється опір формуванню громад. Але, якщо говорити про результати 2018 року, вони, на мій погляд, позитивні. Про це говорять не тільки міжнародні експерти, про це нещодавно сказав і Прем’єр-міністр, що реформа децентралізації – одна з найуспішніших реформ. І найголовніше навіть тут не кількість (громад –ред.). Сьогодні утворено вже 874 громади. Головне те, що саме довіра до цієї реформи громадян є високою, якщо вважати, що будь-яка реформа – це трансформація, це зміни, це не завжди популярно, навіть якщо робиш позитивні речі. За результатами досліджень, які ми щороку проводимо спільно з Радою Європи, ми бачимо досить позитивну динаміку відношення громадян до цієї реформи фактично по всіх ключових напрямках. І це, мені здається, найвищий результат, – що ми не втрачаємо довіри громадян саме до цієї реформи.

Але поряд з тим в 2018-му також я відніс би до таких позитивних результатів передачу земель сільськогосподарського призначення з державної в комунальну власність об’єднаним територіальним громадам. Кабінет Міністрів завершив заплановану на 2018 рік передачу державних сільгоспземель в комунальну власність об'єднаних територіальних громад. Всього в минулому році 659 ОТГ отримали у комунальну власність близько 1,46 млн га земельних ділянок. Це теж позитивне явище, і, очевидно, що процес буде продовжуватися і у 2019 році. Та наша основна мета взагалі, щоб всі земельні ресурси, які знаходяться в межах об’єднаної територіальної громади, були під юрисдикцією громади, щоб всі питання вирішувалися лише за згодою громади, щоб люди бачили як використовується земля, хто платить податки, які інвестиційні чи інші проекти можна розвивати. Тому окрім фінансової, питання матеріальної складової, якою є земля, є одним з ключових.

Якщо ж розглядати питання фінансів в цілому, сама динаміка збільшення обсягів місцевих бюджетів позитивна. Ми почали працювати в 2014 році, коли власні доходи місцевих бюджетів складали 68,6 млрд грн. У 2018 році ми вийдемо на рівень понад 230 млрд грн. Вже маємо інформацію за 11 місяців – 212 млрд грн. Ця динаміка зростання місцевих бюджетів і у відсотковому значенні, і в абсолютних цифрах є дуже позитивною. Також зросла доля місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України. Якщо в 2015 році ми починали з 45,6%, то вже в 2018 у нас прогноз майже до 52%.

Більш розгорнуте інтерв’ю за посиланням


Президент України
Верховна рада України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Стратегія розвитку Харківської області на 2015-2017 роки
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Громада очима дітей
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я