Президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов поділився своїм баченням стану реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні під час розмови у Харківському прес-клубі.

«Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області, Українська асоціація районних та обласних рад неодноразово звертали увагу на те, що ситуація з реалізацією реформи місцевого самоврядування та децентралізацією в Україні, передовсім, у частині правового забезпечення, викликає стурбованість і незадоволення.

Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, була прийнята урядом у квітні 2014 року. Документ отримав високі оцінки міжнародної спільноти та повністю відповідає Європейській хартії місцевого самоврядування. Але дорожня карта, якою ми маємо рухатися, приймаючи законодавчі та інші нормативні акти, необхідні для реформи, впроваджуючи їх у життя, починаючи з середини 2017 р. не працює. Відбувається повна стагнація, яка вже дискредитує реформу.

Понад два роки залишається нерозглянутим законопроєкт про засади адміністративно-територіального устрою України, так саме, як і законопроєкт про адміністративно-територіальний устрій, про службу в органах місцевого самоврядування та цілий пакет законопроєктів, прийняти яких не вистачає політичної волі.

Реформа місцевого самоврядування, децентралізація, містить кілька складових. Одна з них – передати максимальні повноваження та відповідні можливості на базовий рівень – громадам сіл, селищ міст. Процес цей дійсно розпочався з прийняттям закону про добровільне об’єднання громад, законодавчо закріпленими можливостями створювати спроможні територіальні громади на основі міст обласного значення, приєднувати територіальні громади з сусідніх районів. Тобто правове поле з цих питань почало формуватися», - констатував Сергій Чернов.

Він повідомив, що за раніше затвердженим обласною радою перспективним планом у Харківській області за ініціативою громад та районних робочих груп було передбачено 57, а потім 58 громад. Останні два тижня з’явилася цифра 60 об’єднаних громад на Харківщині.

«У деяких інших регіонах у процесі добровільного об’єднання громад подекуди були сформовані громади, які неможна вважати спроможними. Про що йдеться? За методикою населення громади не може бути менше 5 тисяч осіб. Але спроможність визначається не тільки кількістю населення. А й наявністю необхідних кадрів, матеріальної бази, інфраструктури, логістики та, безумовно, фінансових ресурсів. Оскільки на меті об’єднання громад – надання якісних адміністративних послуг.

Де об’єднання відбулося за методикою, там, не без певних проблем, отримували очікуваний добрий результат. Але у різних регіонах були створені громади з населенням три – чотири тисячі, без належного кадрового потенціалу, відповідної інфраструктури підприємств та підприємців, які сплачують податки. Перші роки реформи, коли у державному фонді регіонального розвитку пріоритетом виділення коштів новій формі місцевого самоврядування, кожна об’єднана громада, яких було півтори сотні  у перший рік, понад триста у другий, отримувала 10-12 млн грн. Коли ж об’єднаних громад стало понад тисяча – майже половина території України, постало питання відпустити у вільне плавання громади, які стали спроможними, а фінансові ресурси сконцентрувати на інших актуальних напрямках. Тут сталася проблема: коли відлучили кошти фонду, частина громад виявилася так саме неспроможною, як і до об’єднання. Законодавчий акт, що дав би можливість об’єднувати новостворені територіальні громади, відсутній. Ще два роки тому я говорив, що життя змусить нас готувати й такий нормативний акт. Але приймати його не можна до завершення процесу об’єднання громад на всій території України. Потім ми обов’язково до цього прийдемо.

Що стосується регіонального (обласного) та субрегіонального (районного) рівнів, тут реформа децентралізації, на жаль, не розпочалася. Прикро, що пройшло більше чотирьох років, але у правовому полі не відбулося нічого, такого, що дало б можливість розпочати другий етап реформи місцевого самоврядування. Минуле скликання Верховної Ради не внесло необхідних змін до Конституції. У поточному скликанні Президент відкликав законопроєкт про внесення змін до Основного закону. Без змін до Конституції формування в Україні місцевого самоврядування, яке б відповідало Європейській хартії і взагалі існувало як таке, на районному та обласному рівнях не можливе. Залишається конкуренція компетенцій, поруч із обласними та районними радами функціонують районні та обласні державні адміністрації.

Незавершена реформа може мати непередбачувані наслідки для країни. Тому що одним із завдань реформи було проведення місцевих виборів у жовтні 2020 року на новій адміністративно-територіальній основі, а новообрані представницькі органи всіх рівнів самоврядування отримали б нові повноваження. У тому числі, районні та обласні ради мали б отримати право формувати власні виконавчі комітети замість районних та обласних державних адміністрацій. А за умов того, що існують об’єднані територіальні громади, територія яких охопила або більшу частину або цілі райони, до виборів мало б відбутися укрупнення районів. На жаль часу для прийняття змін до Конституції до місцевих виборів залишилося зовсім мало», - вважає Сергій Чернов.

IMG_4580
IMG_4447
IMG_4430
IMG_4457
IMG_4520
IMG_4594
IMG_4599
IMG_4585_
IMG_4467
IMG_4432
IMG_4479
IMG_4518
IMG_4610
IMG_4528
IMG_4454
IMG_4626
IMG_4553
IMG_4406
IMG_4452
IMG_4465
IMG_4487
IMG_4542
IMG_4416
IMG_4566
IMG_4585
IMG_4606

Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Безпека та довіра
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Конкурс Масельського
Ефективна первинна медицина в громаді
Громада очима дітей
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я