Про це, а також про показники ефективності нинішньої виборчої системи та гендерні особливості її йшлося у цьому випуску програми «Де це?». Медіапродукт – спецпроєкт Харківської обласної ради та Громадського радіо.

Гість ефіру – головна редакторка всеукраїнської газети «Місцеве самоврядування», радник Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, юрист, коуч-тренер з питань виборчого законодавства Яна Брусенцова.

На прикладі обласного центру та найвищого представницького органу регіону експертка пояснила, як визначатимуться переможці виборчих перегонів. Хоча розрахунок кількості гарантованих мандатів – значною мірою досі відкрите питання.

«Для обласних рад і рад міст з населенням понад 90 тисяч передбачена пропорційна система виборів, - зазначає Яна Брусенцова. - Якщо йдеться про списки і систему пропорційного представництва, то маємо розуміти, і виборці в тому числі, що в нас є єдиний список кандидатів, який затверджується по багатомандатному виборчому окрузі.

Наприклад, якщо говоримо про вибори до Харківської обласної ради, там обирається 120 депутатів. Тож певна місцева організація політичної партії формує свій загальний єдиний список в кількості не більше 120 кандидатів».

Потім, за її словами, по кожному територіальному виборчому округу формуються окремі списки. Сюди потрапляють кандидати з єдиного багатомандатного списку кандидатів. І в цих територіальних виборчих списках кандидати теж розставляються у порядку черговості. Тому, кого буде обрано чи не обрано в межах того чи іншого виборчого округу, залежатиме і від рейтингу самої партії в цьому окрузі, і від рейтингу власне кандидата.

«Більше того, в межах цього територіального списку є невелика конкуренція між самими кандидатами, які у нього потрапили. Приміром, кандидат стоїть у списку під номером один. Очікується, що за нього віддадуть більше голосів. Але, наприклад, є кандидат під номером 11 у списку, а також є розуміння, що він набере 25% від виборчої квоти. Звісно, що він тоді рухатиметься у списку і стане наперед, перед першим кандидатом. Тому гарантовано здобуде мандат кандидат, який отримає 25% і більше від виборчої квоти. Таких кандидатів може бути багато», - резюмує експертка з виборчого законодавства Яна Брусенцова.

Довідково: Виборча квота – це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата. Виборчу квоту визначає територіальна виборча комісія. Для цього загальну кількість голосів за ті партії, які здобули від 5% підтримки виборців, а отже, беруть участь у розподілі мандатів у місцевій раді, ділять на кількість мандатів.


Верховна рада України
Президент України
Урядовий портал
Харківська обласна державна адміністрація
Харківська міська рада
Національне агентство з питань запобігання корупції
Українська асоціація районних та обласних рад
Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області
Рада почесних громадян Харківської області
СБУ
Запобігання та виявлення корупції
Безпека та довіра
Конкурс Масельського
Дитячий телевізійний фестиваль «Дитятко»
Громада очима дітей
Ефективна первинна медицина в громаді
Гранти
Харківський центр туризму
Слобідський край
Ресурсний центр сталого місцевого розвитку
РЕГІОНЕТ
Харківський регіональний інститут державного управління
Форум Фактор
Угода мерів
КП
КП
Харківський обласний центр здоров'я